piątek, 22 marzec 2024 07:15

Wybrane zmiany/udogodnienia w KSeF po konsultacjach MF

Ministerstwo Finansów (MF) zaprezentowało główne założenia zmian w systemie. Proponuje m.in. ujednolicenie terminu wdrożenia obowiązkowego KSeF dla wszystkich podatników oraz dopuszczenie możliwości wystawiania faktur konsumenckich w KSeF. 

MF zakłada udostępnienie wszystkim podatnikom możliwości wystawiania elektronicznych faktur „offline” poza KSeF z kodem QR i wprowadzania ich do KSeF następnego dnia roboczego. Planowane jest odroczenie wprowadzenia kar za niestosowanie KSeF. Odroczony zostanie też obowiązek podania numeru KSeF w płatnościach oraz na fakturach wystawianych z kas rejestrujących i paragonach z NIP. W maju 2024 r. urzędy skarbowe w całym kraju rozpoczną szkolenia dla przedsiębiorców.

Wybrane zmiany/udogodnienia w KSeF po konsultacjach MF

 • Odroczenie obowiązku podania numeru KSeF w płatnościach, w tym dla Mechanizmu Podzielonej Płatności, ma dać przedsiębiorcom więcej czasu na dostosowanie systemów IT do KSeF.
 • Zaproponowane zostaną dodatkowe odroczenie dla faktur wystawianych z kasy rejestrującej i paragonów z NIP, uznanych za faktury.
 • W okresie przejściowym dla wszystkich podatników wprowadzona zostanie opcję wystawiania elektronicznych faktur „offline” poza KSeF z kodem QR i wprowadzania ich do KSeF następnego dnia roboczego. Tym samym zliberalizowany zostanie obowiązek KSeF w początkowym okresie funkcjonowania systemu obligatoryjnego.
 • Odpowiadając na wątpliwości i postulaty dotyczące sposobu postępowania z tzw. fakturą konsumencką, planowane jest dopuszczenie możliwości wystawiania takich faktur w KSeF. Konsument będzie miał dostęp do faktury w KSeF przez jej wydanie z kodem QR (tzw. dostęp anonimowy do faktury w KSeF).
 • W trakcie konsultacji przedsiębiorcy zgłaszali problem z identyfikacją statusu nabywcy w fakturze. Dlatego zaproponowano zrównoważenie odpowiedzialności wystawcy i nabywcy w zakresie obowiązków KSeF.
 • Usunięty zostanie też sygnalizowany problem wystawcy w ustaleniu, czy ma obowiązek wystawić w KSeF fakturę dla podatnika zwolnionego z VAT.
 • Wprowadzona zostanie „samoidentyfikacja” nabywcy dla potrzeb wystawienia przez dostawcę faktury w KSeF.
 • Podatnicy zwolnieni z VAT będą zobowiązani podawać na fakturach numer VAT (gdy są zarejestrowani dla potrzeb VAT) lub NIP (pozostali), jeśli dokonują zakupów na potrzeby działalności gospodarczej.
 • W reakcji na zgłoszenia dotyczące braku możliwości przesyłania załączników przez KSeF umożliwione zostanie dodawanie załączników do faktury za media, usługi telekomunikacyjne i inne „zbiorcze”. W okresie niezbędnym do dostosowania rozwiązań, zapewnione zostaną dodatkowe odroczenie obowiązku stosowania KSeF dla faktur za takie czynności.
 • Umożliwione zostanie wcześniejsze generowanie oraz pobór certyfikatów nabywcy do faktur wystawianych w okresie awarii i offline.
 • W początkowym okresie wdrożenia KSeF przewidzieno uproszczenie dla podatników „wykluczonych cyfrowo”. W okresie przejściowym będzie możliwość stosowania faktur papierowych przez podatników, u których wdrożenie KSeF może być problematyczne, a skala i wartość wystawianych faktur jest niewielka. Proponowane rozwiązanie dotyczy sytuacji, gdy żadna z wystawianych u takich podatników faktur nie przekracza kwoty 450 zł, do sumy wartości 10 tys. zł miesięcznie.
 • Odroczone zostanie nakładanie kar za niestosowanie KSeF. Złagodzi to skutki błędów przedsiębiorców w początkowym okresie działania systemu w wersji obligatoryjnej.

Wynik konsultacji KSeF – proponowane zmiany można podejrzeć w załączonym pliku niżej.

Aktualizacja 03.04 - MF zaprasza do kolejnych konsultacji. Uwagi i opinie można zgłaszać do 19 kwietnia 2024 r. na adres:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

strzalka

Poznaj najbliższe szkolenia z zakresu podatków