W 2021 r. zostanie przygotowana duża zmiana w funkcjonowaniu urzędów skarbowych, co wpłynie na relacje pomiędzy urzędami a podatnikami. Projekt zakłada: Wprowadzenie do polskiego systemu prawnego definicji systemu teleinformatycznego e-Urząd Skarbowy, który zastąpi dotychczasowe narzędzie administracji skarbowej – Portal Podatkowy; Umożliwienie poprzez e-Urząd Skarbowy dwustronnej komunikacji: klientów z organami KAS, jak i organów KAS z klientami. Komunikacja za pośrednictwem e-Urzędu Skarbowego w postaci portalu lub aplikacji mobilnej będzie równoważna pod względem prawnym z wykonywaniem czynności w formie tradycyjnej; Automatyzację procesu wydawania zaświadczeń, co będzie możliwe po wdrożeniu w e-Urzędzie Skarbowym modułu zaświadczeń; Automatyzację udzielania odpowiedzi KAS na zapytania komorników i innych organów; Uregulowanie poprzez delegację do rozporządzenia zakresu i warunków korzystania z e-Urzędu Skarbowego, jaki określania zakresu spraw załatwianych za pośrednictwem e-Urzędu Skarbowego; Zapewnienie możliwości zalogowanemu użytkownikowi e-Urzędu Skarbowego podpisanie pism i deklaracji pieczęcią elektroniczną Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, która zapewnia integralność oraz autentyczność pochodzenia danych, z którymi jest powiązana; Projektowane zmiany przewidują możliwość udostępnienia w e-Urzędzie Skarbowym podmiotom uprawnionym informacji na podstawie odrębnych przepisów, co umożliwi m.in. komornikom sądowym realizację czynności związanych z transakcjami, wykonywaniem obowiązków informacyjnych lub postępowaniem egzekucyjnym za pomocą kanałów komunikacji elektronicznej; Dostosowanie przepisów w celu wykorzystania e-Urzędu Skarbowego na potrzeby realizacji usługi e-doręczeń dla niektórych spraw podatkowych.
Korzyści: kompleksowe omówienie nowych zasad funkcjonowania urzędów skarbowych, ze szczególnym uwzględnieniem pozycji podatnika w relacjach z US; część warsztatowa zakładająca testowanie funkcjonalności systemu e-US*; praktyczne wskazówki; dygresje z praktyki wykładowcy; interaktywna formuła.
Dla kogo: właściciele firm; główne księgowe oraz pracownicy działów księgowych firm; pracownicy biur rachunkowych; wolne zawody (radcowie prawni, adwokaci); inne osoby chcące poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności.
Szczegółowy program szkolenia zostanie przedstawiony w pierwszym kwartale 2021 r., po opublikowaniu projektu ustawy.
Wszystkie nasze szkolenia objęte są możliwością pozyskania dofinansowania z Bazy Usług Rozwojowych oraz Krajowego Funduszu Szkoleniowego.
Regionalne programy (RP) pozwalają na sfinansowanie usług rozwojowych wybranych w Bazie Usług Rozwojowych. Dzięki nim przedsiębiorcy i pracownicy mikro, małych i średnich firm oraz osoby indywidualne w całym kraju mogą otrzymać nawet 100 proc. dofinansowania na wybrane przez siebie usługi szkoleniowe i doradcze. Więcej informacji znajdziesz na stronach https://uslugirozwojowe.parp.gov.pl/ oraz https://serwis-uslugirozwojowe.parp.gov.pl
Krajowy Fundusz Szkoleń wspiera pracodawców, którzy chcą inwestować w kapitał ludzki. Wnioski należy składać w Powiatowym Urzędzie Pracy, właściwym dla siedziby przedsiębiorstwa. Nabory ogłaszają urzędy. Poziom dofinansowania to dla mikro przedsiębiorcy poziom aż 100%. W pozostałych mały, średnich i dużych przedsiębiorstwach można uzyskać 80%.
Sprawdź nasze dofinansowania
Masz problem z zapisem, pobierz:
E-urząd skarbowy – jak załatwić sprawę w urzędzie po zmianach?