Numer 7 (49) lipiec 2024

Sezon ogórkowy nieco nas usypia, a tymczasem w prawie ciągle coś się dzieje i warto pilnować tematów, które mogą bezpośrednio lub pośrednio dotknąć naszych działalności. Tego typu tematem jest metoda kasowa w VAT czy też temat główny tego numeru, czyli wprowadzenie JPK CIT.

Numer 7 (49) lipiec 2024

Metoda kasowa uzależnia moment zapłaty podatku od towarów i usług od momentu otrzymania zapłaty za dostarczone towary lub wykonane usługi. Jest na ten moment dostępna dla czynnych podatników VAT, którzy są małymi podatnikami lub rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Nowelizacja ma rozszerzyć tę możliwość i wprowadzić metodę kasową jako podstawę do rozliczania VAT-u dla wszystkich podatników, którzy tę metodę zechcą wybrać. Jest to bez wątpienia pomysł rewolucyjny, z jednej strony ułatwiający utrzymanie bieżącej płynności finansowej przedsiębiorcy, z drugiej wymagający odpowiedniego księgowania.
Kolejną rewolucją będzie dla opłacających podatek CIT wprowadzenie formy jego rozliczania w schemie JPK. O terminach, obwiązkach, szansach i zagrożeniach tego rozwiązania rozmawiamy z doradcą podatkowym Marcinem Otrębą, który pogłębia ten temat także na szkoleniach.

Oprócz podatków dotykają nas coraz szerzej także obowiązki z zakresu ESG, a tu pojawiły się 2 bardzo ciekawe interpretacje, które otwierają drogę do realizacji różnego rodzaju inicjatyw i projektów, o ile będą one związane z ochroną środowiska. Więcej piszemy o tym w artykule „Interpretacje podatkowe w kontekście ESG”.

 

W numerze:

Temat numeru

  • O wprowadzeniu JPK CIT rozmawiamy z Marcinem Otrębą, doradcą podatkowym.

Kadry i płace

  • Niemoralna propozycja, czyli o molestowaniu seksualnym w miejscu pracy
  • Renta z tytułu niezdolności do pracy – zasady przyznawania i wyliczania
  • Nowe uprawnienie w zakresie urlopu macierzyńskiego
  • Stanowisko Ministerstwa Finansów w sprawie powierzania funkcji audytu wewnętrznego zadań z zakresu ochrony sygnalistów

Księgowość i podatki

  • Interpretacje podatkowe w kontekście ESG
  • Uwagi do projektu o opodatkowaniu wyrównawczym

Ochrona środowiska i zrównoważony rozwój

  • ESG: przekształcenie obowiązku w strategiczną szansę dla biznesu

 

Pozdrawiamy i życzymy ciekawej lektury

Katarzyna Kołbuś, Redaktor prowadząca