środa, 16 wrzesień 2020 06:51

Program „Solidarni z Białorusią” może pomóc w rozwoju outsorcingu w Polsce

Po spotkaniu premiera Morawieckiego z przedstawicielką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską jest szansa na przyspieszenie programu Solidarni z Białorusią, który ma między innymi uprościć zasady zatrudniania obywateli Białorusi.

Polska, jak wiele krajów na świecie, boryka się z kryzysem spowodowanym pandemią. Jednocześnie, podobnie jak Litwa, stajemy się naturalnym wsparciem dla ruchów wolnościowych na Białorusi. Pod tym kątem w sierpniu zapowiedziano uruchomienie rządowego programu „Solidarni z Białorusią”. Do tej pory w ramach programu Polska zaoferowała możliwość swobodnego wjazdu dla naszych sąsiadów na podstawie wiz humanitarnych, w ramach procedury udzielenia ochrony międzynarodowej lub po zgodzie komendanta Straży Granicznej. Tego typu rozwiązania są zwolnione z opłat wizowych i ograniczeń spowodowanych przez COVID. Do dnia 08.09. z uproszczonych procedur skorzystało 116 Białorusinów. Niestety przyjazd utrudnia im sytuacja w kraju, który odmawia wyjazdu z różnych względów.

Nadal nie ma niestety konkretów co do uproszczenie zasad zatrudniania obywateli Białorusi. Tymczasem ułatwienia proceduralne w legalizacji pracy sąsiadów zza wschodniej granicy mogłyby przyczynić się do rozwoju chociażby branży outsorcingu.

Realizacja programu będzie kosztowała 50 mln zł w pierwszym roku, co stanowi dodatkowe środki obok tych, które Polska przeznacza na inne programy wsparcia dla Białorusi.